تبلیغات
معارف اسلامی - آب....
تاریخ : 1393/11/7 | 00:07 | نویسنده : ... ....
می‌گویند جنگ‌های آینده در خاورمیانه بر سر آب خواهد بود نه نفت! 

در شرایطی كه بیش از 70 درصد سطح كره زمین را آب تشكیل می‌دهد اما تنها دو درصد آب‌های جهان شیرین هستند، در حال حاضر، ۹ كشور ۶۰ درصد كل منابع آب شیرین را به خود اختصاص می‌دهند؛ 
در حال حاضر، ۹ كشور ۶۰ درصد كل منابع آب شیرین را به خود اختصاص می‌دهند؛ 
كانادا، چین، كلمبیا، پرو، برزیل، روسیه، ایالات متحده آمریكا، اندونزی و هند. در مقابل حدود ۸۰ كشور با كمبود آب مواجهند كه برخی از آنها تقریبا به هیچ منبع آب شیرین قابل توجهی دسترسی ندارند؛ كویت، بحرین، مالت، امارات متحده عربی، سنگاپور، اردن و لیبی.با توجه به افزایش روزافزون جمعیت، توسعه صنایع و افزایش آلودگی منابع آب شیرین، دسترسی به آب كافی و مناسب در برخی از كشورها به یك بحران جدی تبدیل شده است.به‌طور میانگین در سطح جهانی آب شرب و بهداشت ۱۰ درصد مصارف را تشكیل می‌دهند و فعالیت‌های صنعتی، تفریحی و تجاری و سایر حدود ۲۰ درصد و كشاورزی به تنهایی ۷۰ درصد منابع آب را مصرف می‌كند.

در برخی از كشورها به ویژه كشورهای آفریقایی در مناطق صحرایی و ساحل آفریقا ۹۰ درصد منابع آب صرف كشاورزی می‌شود. تقریبا ۱۰۰ كشور جهان در حال حاضر با گسترش بیابان‌ها مواجه هستند. درواقع بر اساس مطالعات سازمان ملل ۹۰۰ میلیون انسان در حال حاضر در نقاطی ساكن هستند كه با خطر تغییر آب و هوا و گسترش بیابان روبه‌رو هستند.

  • فروش بک لینک | قالب وبلاگ | قالب وبلاگ